Civilinė sauga
AB „Lifosa“ mineralinių trąšų gamybai naudoja amoniaką, žmogaus sveikatai pavojingą medžiagą. Įprastinėmis sąlygomis amoniakas yra bespalvės stipraus specifinio kvapo, gerai vandenyje tirpstančios dujos. Amoniakas bendrovės gamykloje laikomas itin saugiose, griežtai saugomose ir prižiūrimose talpose. Siekdama užtikrinti gamybos saugą, AB „Lifosa“ vykdo kruopščią avarijų ir incidentų prevenciją, reguliariai rengia avarijų likvidavimo pratybas.
Svarbu žinoti, kad kilus avarijai, amoniakas gali prasiveržti iš talpų ir užteršti aplinką. Amoniako dujos lengvesnės už orą, o jo mišinys su oru gali sprogti net nuo kibirkšties. Amoniakas yra toksiškas: įkvėpus, sukelia nudegimus. Amoniako garai dirgina drėgną odos paviršių, patekęs į akis dirginą akių gleivinę ir sukelia ašarojimą. Labai toksiškas vandens organizmams.
Bendrovėje parengtas vidaus avarinis planas, įdiegta darbuotojų ir gyventojų perspėjimo apie incidentus ir avariją schema. Paskirti asmenys, atsakingi už pranešimų apie avariją perdavimą Kėdainių savivaldybei, gyventojams, valstybinėms institucijoms.
Avarijos metu amoniakui patekus į aplinką, atsakingas bendrovės darbuotojas (energetikos cecho pamainos viršininkas - dispečeris), vadovaudamasis informavimo schema, aprašyta bendrovės vidaus avariniame plane, privalo įjungti centralizuotai valdomas sirenas ir telefonu informuoti:
Tolesnius sprendimus dėl gyventojų informavimo priima Kėdainių rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas - savivaldybės administracijos direktorius. Apie įvykusią avariją privalo būti teikiama ši informacija:
|
|
|
Kėdainių pramonės įmonių, esančių AB „Lifosa“ kaimynystėje, darbdaviams rekomenduojama aprūpinti savo darbuotojus dujokaukėmis su „K“ tipo filtravimo dėžutėmis, kad išgirdę signalą „Cheminis pavojus“, galėtų sustabdyti gamybą ir išvykti iš pavojingos zonos. Jei dujokaukių nepakanka visiems darbuotojams, patenkantiems į pavojingą zoną, pirmiausia jomis aprūpinti asmenis, privalo ilgiau likti gamybinėse patalpose ir avariniu būdu stabdyti įrengimus. |
Vykdydama avarijų, galinčių sukelti tiesioginį ar uždelstą pavojų gyventojams ir aplinkai, prevenciją, AB „Lifosa“ rūpinasi techninių priemonių parengimu, organizuoja darbuotojų mokymus, bendrovės darbuotojų, avarinių tarnybų ir Kėdainių rajono specialiųjų tarnybų pratybas. Vadovaujantis bendrovės vidaus avariniu planu, bendrovėje avarijų pasekmių likvidavimui pasitelkiamos bendrovės avarinės tarnybos ir Kėdainių rajono specialiosios tarnybos, jų veiksmus koordinuoja ekstremaliųjų situacijų operacijų centras. |
AB „Lifosa“ savo gamybinėje veikloje naudoja įvairias medžiagas, tarp kurių yra ir pavojingų. Vadovaujantis LR Vyriausybės patvirtintais „Pramoninių avarijų prevencijos, likvidavimo ir tyrimo nuostatais“ bendrovėje naudojamos pavojingos medžiagas yra įvertintos įvairiais aspektais ir paruošta saugos ataskaita, kurią sudaro:
|
Atmintinė
Peržiūrėti
Norintiems išsamiau susipažinti su saugos ataskaita, reikia kreiptis į bendrovės gamybos skyriaus viršininką. Telefonas pasiteiravimui (8 347) 66483.
Civilinės saugos klausimais gyventojai gali kreiptis į bendrovės priešgaisrinės ir civilinės saugos skyriaus viršininką tel. (8 347) 66004 ir biuro administravimo skyrių tel. (8 347) 66483.
Norintiems susipažinti su išorės planu, kuriame numatyta kaip šalinti avarijos padarinius ir kokių priemonių imtis Kėdainių rajone, įvykus avarijai AB „Lifosa“, reikia kreiptis į Kėdainių rajono savivaldybės administracijos civilinės ir priešgaisrinės saugos vyr. specialistą tel. (8 347) 69503