Gamybos atliekų saugojimas

Fosforo rūgšties gamybos proceso metu susidaro fosfogipsas - visiškai saugi žmogaus sveikatai ir aplinkai medžiaga, techninis gipsas su itin mažu fosfatų priemaišų kiekiu.

Fosfogipsas saugomas modernioje ir saugioje sąvartoje šalia gamyklos.

Po sąvarta ir aplink ją įrengtas visiškai vandens nepraleidžiantis apsauginis ekranas iš moreninio molio. Aplink sąvartą įrengtas kanalas, kuriame nuo sąvartos šlaitų surenkamas lietaus vanduo. Jis yra grąžinamas į gamyklą ir pakartotinai panaudojamas.

Pasaulyje fosfogipsas naudojamas kaip trąša, statybinė medžiaga keliams tiesti ir sandėliavimo aikštelėms įrengti, taip pat pievagrybių auginimui.

Vis dėlto, technologijos efektyviam šios žaliavos panaudojimui tebėra vystamos ir tobulinamos. Tad šiuo metu fosfogipsas yra kaupiamas ir gamyklos sąvartoje.

Fosfogipsas nekelia jokio pavojaus nei žmogui, nei aplinkai. Aplink sąvartą veši augmenija, čia lankosi ir laukiniai gyvūnai. Vis dėlto, fosfogipso sąvarta yra gamyklos teritorijoje, čia nuolat dirba sunkiasvorė technika. Būtent dėl šios priežasties teritorija laikoma uždara.