AB „Lifosa“ skelbia 2020 m. rezultatus: pokyčiai pasaulio trąšų rinkoje lėmė bendrovės pajamų...

AB „Lifosa“ skelbia 2020 m. rezultatus: pokyčiai pasaulio trąšų rinkoje lėmė bendrovės pajamų mažėjimą

Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovės „Lifosa“ pajamos iš pagrindinės veiklos 2020 m. siekė 315,2 mln. eurų ir buvo 10,6 proc. mažesnės, palyginti su 2019 m. Šiam pokyčiui daugiausiai įtakos turėjo pernai mažėjusios pagrindinės bendrovės produkcijos, diamonio fosfato, kainos pasaulio rinkoje. Vidutinė šių trąšų kaina pernai traukėsi 16,2 proc.

Bendrovės audituotas grynasis pelnas 2020 m. sudarė 16,8 mln. eurų – 6,4 proc. mažiau nei 2019 m. Pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) pernai buvo 37,9 mln. eurų, t.y. 2,6 proc. didesnis lyginant su ankstesniais metais. Valstybės ir savivaldybės iždą AB „Lifosa“ pernai papildė 32,5 mln. eurų įvairių mokesčių.

„Praėjusiais metais padėtis pasaulio trąšų rinkoje buvo pasiekusi žemiausią ciklo tašką: pirmąjį pusmetį buvo užfiksuotos žemiausios fosfatinių trąšų kainos per visą pastarąjį dešimtmetį. Ir nors nuo metų vidurio kainos ėmė kilti, o augimas tęsėsi iki pat metų pabaigos, tai turėjo poveikį bendrovės veiklos rezultatams. Per beveik šešis „Lifosos“ veiklos dešimtmečius esame patyrę ne vieną panašų rinkos svyravimą. Be to, prognozuojama, kad šiemet toliau kils ir fosfatinių trąšų paklausa, ir kaina, tad ateities perspektyvas vertiname optimistiškai. Juolab, kad ir toliau nuosekliai investuojame į tvarius, efektyvumą didinančius ir išteklius tausojančius sprendimus bei pažangių trąšų gamybą“, - komentuoja Rimantas Proscevičius, AB „Lifosa“ generalinis direktorius.

R. Proscevičius atkreipia dėmesį, kad lyginant su 2019 m., bendrovė gamino 12,5 proc. mažiau diamonio fosfato, susitelkdama į alternatyvių produktų gamybą. Karbamido fosfato – modernių, visiškai vandenyje tirpių trąšų – „Lifosa“ pernai pagamino trečdaliu (33 proc.) daugiau. Siera praturtinto amonio fosfato gamybos apimtis 2020 m. augo net 122,1 proc., palyginti su 2019 metais. Nuo 2017 m. gaminamų modernių monoamonio fosfato trąšų gamyba taip pat plėtėsi – šių trąšų pagaminta 12,2 proc. daugiau nei ankstesniais metais.

Palyginti su 2019 m., pernai penktadaliu (21,2 proc.) augo aliuminio fluorido gamyba. Kitų AB „Lifosos“ produktų – sieros ir fosforo rūgšties, pašarinių fosfatų – gamybos apimtys kito nežymiai.

Bendrovės investicijos į tvarią plėtrą praėjusiais metais viršijo 18,3 mln. eurų. Didžioji investicijų dalis buvo skirta vienos iš gamybos linijų rekonstrukcijai į universalių NP(S)+B+Zn trąšų gamybos liniją. Be to, pernai „Lifosoje“ pastatyta 1 MW galios saulės jėgainė, kurios pagaminta elektros energija sudaro apie 6 proc. bendro įmonės papildomai įsigyjamo elektros energijos kiekio.

Apie 98 proc. „Lifosos“ produkcijos eksportuojama. Pagrindine eksporto rinka bendrovės produkcijai realizuoti pernai liko Europa: didžioji dalis produkcijos parduota Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Belgijos, Airijos, Ukrainos, Ispanijos ir Lenkijos rinkose. „Lifosos“ gaminiai realizuojami ir Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Afrikoje.

„Lifosos“ gaminamos kompleksinės mineralinės trąšos su siera ir mikroelementais (boru ir cinku) NP(S)+B+Zn pernai gruodį pelnė Lietuvos pramonininkų konfederacijos teikiamą „Lietuvos metų gaminio“ titulą.

Akcinė bendrovė „Lifosa“ nuo 2002 metų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group AG“. Tai tarptautinė kompanija, viena didžiausių pasaulyje mineralinės agrochemijos įmonių. Grupei priklausančios gamybos, logistikos ir prekybos bendrovės veikia daugelyje pasaulio valstybių ir vienija per 27 tūkst. darbuotojų.

Atgal