Pradžia  /  Energetinė veikla  /  Kodėl verta investuoti į energijos vartojimo efektyvumo didinimą?

Kodėl verta investuoti į energijos vartojimo efektyvumo didinimą?

Energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimas daugeliui tapo itin aktualus pakilus energijos pirkimo kainoms, padidėjus elektros įrangos aptarnavimo kaštams ir padidėjus konkurencijai. Dėl didėjančios konkurencijos ir aplinkos taršos Europos Sąjunga yra užsibrėžusi tikslą didinti energijos vartojimo efektyvumą ir vykdo su tuo susijusią skatinimo politiką - šviečia visuomenę, skiria lėšas paramai, taiko prievoles atlikti energijos vartojimo auditus didelėms įmonėms ir pan.

Kodėl turėtų būti aktualu įmonėms investuoti į energijos vartojimo efektyvumo didinimą? Europos Sąjungos tikslas aiškus, tačiau ką iš to gaus mūsų šalyje įvairias veiklas vykdančios įmonės? Atsakymas labai paprastas - padidins savo konkurencingumą. Investicija į energijos vartojimo efektyvumą yra investicija į pelno prieaugį. Įsivaizduokite, įmonė gamina produkciją ar teikia paslaugas, produkcijos/paslaugų vienetas turi savo kainą, sumažinus energijos nuostolius produkcijos/paslaugų vienetui sukurti, sumažinama vieneto kaina, o tai yra tolygu pelno prieaugiui. Padidėjęs pelnas skatina verslo plėtrą. Energiją vartoja visi, todėl galimybės didinti konkurencingumą mažinant išlaidas aktualios visiems.

Manote Jūsų įmonėje nėra energijos nuostolių, naudojate efektyviausią rinkoje įrangą ir visi procesai maksimaliai optimizuoti? Eurostat duomenimis Lietuvos energijos vartojimo intensyvumo rodiklis bendrajam vidaus produktui sukurti yra net 70 proc. didesnis už Europos Sąjungos vidurkį, o tai požymis, kad potencialas mūsų šalyje mažinti energijos sąnaudas, didinti verslo konkurencingumą ir plėtrą yra labai didelis.

Energijos vartojimo intensyvumas Europos Sąjungos šalyse (2016 m.)

 

Šaltinis: Eurostat

Neturint išteklių tinkamai įvertinti energijos vartojimo efektyvumo didinimo potencialą ir pateikti optimalius sprendimus galima kreiptis į šios srities specialistus. Atnaujinti apšvietimo įrangą arba elektros pavaras nėra sudėtinga, tačiau ne visuomet investicija gali atnešti siekiamos naudos arba užtikrinti, kad nuostolių sumažinimas bus optimalus, tam reikalinga išsami analizė. Galbūt investuosite žemiausios kainos principu ir nevertinsite eksploatacijos kaštų, tuomet per įrangos tarnavimo laiką galimai sumokėsite du arba net tris kartus daugiau nei rinkdamiesi optimalų sprendimą.

Svarbu tinkamai įvertinti kiekvieną investiciją, rinktis patikimus ir kompetentingus paslaugų tiekėjus, realias garantijas suteikiančius produktų gamintojus. Rekomenduojame vertinti ne tik pradinės investicijos patiriamus kaštus, tik tuomet priimsite racionalius ir tikrai naudingus sprendimus Jūsų verslui.

Tinkamas apšvietimo valdymas - galimybės efektyviau vartoti elektros energiją 

Dažniausiai dirbtinio apšvietimo sistemos yra valdomos rankiniu būdu, mygtuku. Šis valdymo sprendimas investicijų prasme yra pigiausias, valdymo įranga paprastai instaliuojama. Tačiau dėl žmogiškojo faktoriaus toks apšvietimo valdymas nėra efektyvus.

Koks apšvietimo valdymo sprendimas yra tinkamas, kaip jį pasirinkti?

Sprendimų yra išties labai daug ir įvairių. Reikia įvertinti poreikius, naudą ir galimybes, o tada rinktis sprendimą.

Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kur yra naudojamas apšvietimas, kokia jo paskirtis. Lauke esančių judėjimo zonų (keliai, gatvės, pėsčiųjų ir dviračių takai)/teritorijų apšvietimo valdymui tikslinga naudoti foto reles arba laiko reles (žr. 1 pav.), kurių pagalba pagal iš anksto įvestus nustatymus būtų įjungiamas/išjungiamas apšvietimas. Taip išvengiama situacijų, kuomet dėl žmonių klaidų neįjungiama apšvietimo sistema ir sukuriamos veiklos procesų rizikos arba paliekama įjungta apšvietimo sistema ir be reikalo naudojama elektros energija.

Foto relių naudojimas leidžia valdyti apšvietimą priklausomai nuo natūralaus apšvietimo intensyvumo lygio (rankiniu būdu mažinant foto jutiklio jautrumą galima pavėlinti įjungimo laiką/paankstinti išjungimo laiką).

Esant poreikiui turėti platesnes apšvietimo valdymo galimybes, tikslinga rinktis analogines laiko reles su dienos ar savaitės periodo programavimu arba skaitmenines laiko reles su savaitės ar metų periodo programavimu ir astronominiu laikrodžiu (laiko relė automatiškai nustato kiekvienos metų paros šviesiojo laikotarpio trukmę, įvertina žiemos ir vasaros laiką). Rinkitės tokias reles, kurios ne tik patikimai ir tinkamai valdys apšvietimo sistemą, bet ir taupys Jūsų laiką atliekant apšvietimo sistemos aptarnavimą (pvz., reles, kurių nustatymų parametrus galima įkelti iš atminties kortelės ar nuotoliniu būdu). Renkantis foto ir laiko reles taip pat reikia įvertinti jų montavimo vietą ir būdą (lauke, skyde, ant sienos, ant DIN bėgelio), valdymo grandinių skaičių.

Didesnį elektros energijos vartojimo efektyvumą galima užtikrinti naudojant LED šviestuvus su programuojamais maitinimo šaltiniais. Programuojamų maitinimo šaltinių  naudojimas sudaro galimybes  šviestuvus valdyti autonomiškai, individualiai ar grupėmis - tam tikru laiku/esant tam tikroms aplinkybėms padidinti arba sumažinti šviestuvų skleidžiamą šviesos srautą.

Valdant apšvietimą autonomiškai, šviestuvo maitinimo šaltinis iš anksto suprogramuojamas taikant standartinius (žr. 1 pav.) ar individualius algoritmus. Pagal juos šviestuvų šviesos srautas keičiamas vienodai visomis metų paromis. Tuo tarpu apšvietimo sistemos įjungimas/išjungimas valdomas foto rele arba laiko rele priklausomai nuo tamsiojo paros laiko.

Individualiam ar grupiniam šviestuvų valdymui dažniausiai yra naudojamos nuotolinio valdymo sistemos, kurias sudaro į šviestuvus arba atskirai valdymo spintoje (šviestuvų grupių valdymui) integruoti valdikliai, ryšio įranga ir informacinė sistema. Naudojantis tokia įranga kiekvieną šviestuvą/šviestuvų grupes galima saugiai valdyti nuotoliniu būdu iš kompiuterio ar išmaniojo telefono. Šį apšvietimo valdymo sprendimą tikslinga naudoti didelio eismo intensyvumo kelių ir gatvių apšvietimo sistemose, masinio žmonių susitelkimo vietose (pvz., miestų aikštėse, sporto ar kultūros objektų teritorijose ir pan.).

Teritorijų ir patalpų apšvietimo valdymui yra plačiai naudojami judesio davikliai. Šių valdymo įrenginių pagalba apšvietimas įjungiamas tuomet, kai judesys yra užfiksuojamas jo aptikimo srityje. Judesio aptikimo sritis gali būti keičiama parenkant skirtingo aptikimo kampo (110°... 360°) prietaisus, aptikimo kampą ribojančius gaubtus, atliekant prietaiso reguliavimą horizontalios ir vertikalios plokštumų atžvilgiais. Judesio davikliuose taip pat yra galimybė reguliuoti foto jutiklio jautrumą, nustatyti įjungimo rėžimo trukmę ir įjungimo vėlinimą. Šiuolaikiškuose judesio davikliuose yra naudojami infraraudonųjų bangų (IR) jutikliai, todėl tokie įrenginiai geba atskirti mažus gyvūnus (kates, šunis ir pan.), neįjungia be reikalo šviestuvų.

Judesio davikliai dažniausiai yra montuojami ant plokštumų (sienų, lubų) ar naudojant papildomus elementus tvirtinami ant įvairių kitų konstrukcijų (atramų, pastatų sienų kampų ir pan.), taip pat būna įleidžiami į lubas ar sienas, įmontuoti šviestuvuose, turi nuotolinio valdymo galimybes. Šių apšvietimo valdymo įrenginių negalima montuoti šalia įvairių  judančių objektų (medžių šakos, ventiliatoriai ir pan.). Taip pat netikslinga naudoti judesio daviklius didelio intensyvumo judėjimo zonose.

Apšvietimo valdymo įrangos gamintojų vertinimu judesio davikliai vidutiniškai padeda sumažinti apšvietimo elektros energijos sąnaudas apie 30%. Žinoma, kiekvienu atveju elektros energijos sutaupymai bus individualūs, priklausys nuo judesio daviklių nustatymų ir intensyvumo/trukmių judėjimo zonose.

Patalpų apšvietimo valdymui be judesio daviklių taip pat plačiai naudojami ir būvio davikliai/šviesos srauto intensyvumo keitikliai. Būvio davikliai reaguoja net į menkiausius judesius (pvz., kompiuterio klaviatūros paspaudimai), turi apskritimo, kvadratines ar stačiakampio formos aptikimo zonas, nuolatos matuoja natūralios apšvietos lygį patalpoje ir gali sumažinti dirbtinės apšvietos lygį. Apšvietimo valdymo įrangos gamintojų vertinimu vidutiniškai būvio davikliai sumažina apšvietimo elektros energijos sąnaudas apie 40% (kaip ir judesio daviklių atveju sutaupymai yra individualūs).

Šviestuvų su programuojamais maitinimo šaltiniais valdymui naudojant įvairias sąsajas (pvz., 0-10V/1-10V, DALI), jungiklius ir/ar daviklius galima sukurti naudingus apšvietimo valdymo sprendimus (pvz., nuspaudus ir palaikius mygtuką aktyvuoti algoritmą, kuris pakeistų šviestuvų šviesos srautą iki numatytos vertės, suveikus judesio davikliui šviestuvuose aktyvuotų „koridoriaus" algoritmą ir pan.).

Rekomenduojame susipažinti su apšvietimo įrangos gamintojo PHILIPS vaizdo medžiaga apie šiuolaikiškus lauko ir patalpų apšvietimo valdymo sprendimus:

https://www.youtube.com/watch?v=yodUOQS62xM

https://www.youtube.com/watch?v=Fmii9BNgixI

Į viršų